بیمه عمر بیمه ثالث بیمه اتش سوزی بیمه پاسارگاد بیمه زندگی بیمه ایران بیمه عمر وپس انداز

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

به خاطر اهمیتی که موضوع محاسبه حق بیمه بدنه به خود اختصاص داده است، قصد داریم تا در ادامه این مطلب، شما را با صفر تا صد این موضوع آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

بیمه بدنه چیست؟

 

قبل از اینکه به محاسبه بیمه بدنه بپردازیم، بد نیست با مفهوم کلی خود این بیمه آشنا شوید. در قانون راهنمایی و رانندگی داشتن بیمه بدنه ضروری نمی‌باشد و گرفتن آن کاملا اختیاری است. ولی به طور کلی داشتن آن می‌تواند همراه با خود مزیت‌های بسیاری را داشته باشد. این بیمه در دسته بندی بیمه اموال جای گرفته شده است از این رو فرد بیمه گذار از این قابلیت برخوردار است تا با پرداخت هزینه بیمه بدنه خودرو، در برابر اتفاق های غیر‌قابل پیش بینی و خسارت‌هایی که ممکن هستند به وجود بیایند، یک راه حل داشته باشد. از این رو، اگر فردی بیمه بدنه را نیز مانند بیمه شخص ثالث بر خود واجب کند، در صورت وارد شدن آسیب به خودرو، می تواند خسارت آن را از شرکت بیمه دریافت کند.

برای دریافت بیمه بدنه ماشین نیاز است تا یک سری از هزینه ها بر اساس عوامل مختلف برآورد شوند. از این رو در ادامه شما را با نحوه محاسبه بیمه بدنه آشنا خواهیم کرد.

 

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو

 

هنگامی که قصد دارید به محاسبه بیمه بدنه خودرو بپردازید، همانطور که اشاره شد باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشید.

همچنین امروزه با وجود دنیای اینترنت و تکنولوژی محاسبه آنلاین بیمه بدنه امکان پذیر شده است. در این روش فرد با جواب دادن به تعدادی از سوالات در سایت مربوط به شرکت بیمه جواب می دهد، می تواند قیمت بیمه بدنه خودرو خود را استعلام کند. بیمه جور یکی از معتبرترین سامانه های اینترنتی  به حساب می آید که شما می توانید در آن با پاسخ دادن به تعدادی از سوالات مانند برند خودرو، مدل خودرو و ارزش خودرو به استعلام قیمت بیمه بدنه خودرو بپردازید.

 

عوامل تاثیرگذار در محاسبه حق بیمه بدنه

تخفیف بیمه گذاران بیمه پاسارگاد و پارسیان

تخفیف دارندگان حسابهای بانکی پاسارگاد و پارسیان

در استعلام قیمت بیمه بدنه خودرو عوامل مختلفی دخیل هستند که هر کدام از آن ها اهمیت ویژه‌ای را به خود اختصاص داده اند.  در استعلام نرخ بیمه بدنه موارد زیر تاثیرگذار هستند:

  1. نوع خودرو
  2. سال ساخت خودرو
  3. ارزش روز خودرو
  4. پوشش درخواستی

 

نوع خودرو؛ از مهم ترین عوامل در محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو

از مهم‌ترین عواملی که محاسبه قیمت بیمه بدنه به آن وابسته می‌باشد، نوع خودرو است. هر چقدر قیمت و ارزش یک خودرو بالاتر باشد، به همان انداز نیز تعرفه بیمه بدنه افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال دو فردی را مقایسه کنید که هر کدام یک خودرو بنز و یا خودرو پراید دارند. طبیعتا نباید انتظار داشت که قیمت بیمه بدنه آن ها یکسان باشد. از این رو نوع ماشین در محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو اهمیت دارد.

سال ساخت خودرو؛ یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین نرخ بیمه بدنه

از دیگر مواردی که توانسته به اهمیت بالایی در محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو دست پیدا کند، سال ساخت خودروی مورد نظر می باشد. تاثیر سال ساخت کاملا مستقیم می باشد و هر چقدر خودروی شما در سال جدیدتری تولید شده باشد، به همان اندازه نیز هزینه بیمه بدنه افزایش خواهد داشت. به همین دلیل در بیمه بدنه اتومبیل به این مورد نیز باید توجه داشته باشید.

تخفیف‌های بیمه بدنه

در محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو، تخفیف‌های بیمه‌ای بسیار مهم می‌باشند. البته تمامی افراد مشمول این مورد نخواهند شد و محدودیت‌هایی وجود دارند. افرادی که در سال جدید قصد دارند تا دوباره بیمه خود را تخفیف کنند، اگر در سال قبل از بیمه بدنه اتومبیلشان به هیچ عنوان برای دریافت خسارت استفاده نکرده‌اند، مشمول این طرح خواهند شد.

همچنین به غیر از این نوع تخفیفات بیمه‌ای، شرکت‌های مختلفی وجود دارند که به طور جداگانه قیمت بیمه بدنه ماشین کمتری را نسبت به گزینه های دیگر دریافت می‌کنند و تخفیف‌های ویژه ای را برای مشتریان خود در نظر می گیرند. به همین علت اگر قصد دارید تا بیمه بدنه قیمت پایین تری را داشته باشد، می توانید این دسته از شرکت‌ها را در اولویت انتخاب های خود قرار دهید.

ارزش روز خودرو

یکی دیگر از گزینه های تاثیرگذار در محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو، ارزش روز اتومبیل می باشد. هنگامی که در حال بیمه کردن خودرو خود هستید، آخرین قیمت را در نظر بگیرید و آن را در لیست وارد کنید. چرا که در این صورت با توجه به اوضاع بازار اگر خسارتی به ماشین شما وارد شد، هزینه کمتری را دریافت خواهید کرد و این برای شما یک ضرر بزرگ خواهد بود. به همین علت آخرین قیمت ماشین خودتان را بدانید و با توجه به آن به محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو بپردازید.

 

پوشش های درخواستی؛ آخرین مورد تاثیرگذار در قیمت بیمه بدنه

پوشش‌های درخواستی آخرین موردی است که اهمیت بالایی دارد. پوشش‌های بیمه بدنه به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم بندی می شوند و هر چقدر پوشش‌های شما بیشتر باشد، به همان اندازه نیز مبلغ پرداختی هزینه بالاتری را خواهد داشت.

برآورد میزان خسارت قابل دریافت از بیمه

افرادی که قصد دارند میزان خسارت قابل دریافت از بیمه بدنه خودرو خود را محاسبه نمایند باید بدانند از خسارت برآوردی هزینه تعمیر خودرو، کسوراتی از جمله فرانشیز و استهلاک ( درصورتی که عمر خودرو بیش از 5 سال باشد ) کسر می شود . پس در زمان دریافت خسارت از شرکت بیمه این مساله را مد نظر داشته باشید.